Konflikty są naturalnym elementem życia każdego człowieka. Jeśli zostaną one dojrzale przepracowane, uwzględniając uczucia i potrzeby obu stron, mogą one stanowić źródło cennych informacji o sobie, drugim człowieku, a nawet przyczynić się do wzmocnienia relacji. Okazuje się jednak, że ich rozwiązywanie często nie jest proste dla osób dorosłych, a tym bardziej dzieci.
Co czuję? Czy mam prawo czuć złość, smutek?
Czy złość jest zła? Jak sobie z nią poradzić? Wolę zostać wtedy sam, czy chcę, żeby ktoś ze mną był? Jeśli tak, to w jaki sposób?
A kiedy się pokłócę z kolegą/koleżanką, co zrobić? Czy to już koniec naszej przyjaźni? Jak ze sobą rozmawiać, kiedy w środku panuje wulkan emocji? A może nie rozmawiać, odejść?

Z tymi pytaniami mierzą się na co dzień dzieci, które spotykamy w przedszkolach i najmłodszych klasach szkół podstawowych. Realizując działania w ramach projektu „Oswoić Konflikt!” staramy się wspierać je w poszukiwaniu odpowiedzi na te oraz inne nurtujące pytania i tym samym uczyć ich radzenia sobie w trudnych sytuacjach rówieśniczych. Dzięki temu zwiększa się szansa na budowanie w grupach i klasach poczucia bezpieczeństwa i atmosfery wzajemnego szacunku i zrozumienia, które są niezwykle istotne, by móc w spokojnym środowisku przyswajać wiedzę i nabywać nowe kompetencje.

Rekrutacja grup przedszkolnych na zajęcia od stycznia do czerwca 2024 nadal trwa!
Jeśli chcesz zgłosić swoje przedszkole, skontaktuj się z Koordynatorem projektu.

W tegorocznej edycji projektu od września do grudnia 2023 roku udział biorą:
– Przedszkole nr 392 „Wróbelka Elemelka” w Warszawie
– Przedszkole nr 446 w Warszawie
– Szkoła Podstawowa nr 398 w Warszawie